Pripravované zmeny v prímestskej autobusovej doprave (PAD)

V poslednom období sme od Vás dostali veľa otázok ohľadom pripravovaných zmien v doprave. Radi by sme Vám teda objasnili, koho sa zmeny od 1.1.2024 budú a nebudú týkať.

Ak jazdíte len MHD (mestskou hromadnou dopravou) alebo Železničnou dopravou, tak sa Vás pripravované zmeny v doprave od 1.1.2024 nebudú týkať, čiže cestujete aj naďalej bez akýchkoľvek zmien.

Všetky zmeny, ktoré v nasledujúcich mesiacoch vstúpia do platnosti a komunikuje ich IDS BBSK, súvisia s Prímestskou autobusovou dopravou (PAD).

Ide teda o dopravu, ktorá sa vykonáva v rámci celého kraja  a spája jednotlivé okresy, mestá a obce.

Možno ste zaregistrovali, že v našich príspevkoch sa často začal objavovať pojem “IDENTIFIKÁTOR“ ako nová identifikácia cestovania. Identifikátor nieje v podstate nič, čo nepoznáte – dokonca ho väčšina z vás už vlastní. Identifikátorom môže byť napríklad platobná karta,  aktuálna dopravná karta, študentská karta ISIC, alebo po novom aj IDS karta. Na to, aby sa aspoň jedna z týchto kariet dala použiť ako Váš identifikátor v autobuse, je potrebné zaregistrovať si ju do nášho systému IDSBBSK. To bude možné priamo online na našom e-shope z pohodlia domova, alebo s našou pomocou na zákazníckych centrách. Spustenie e-shopu plánujeme v priebehu Novembra a postupne aj otvorenie prvých Zákazníckych centier. Po zaregistrovaní identifikátora si na karte môžete dobíjať kredit, kupovať jednorazové a predplatné cestovné lístky.

Viac informácií o dopravných kartách nájdete tu: Dopravné karty – IDSBBSK

To znamená, že ak máte aktuálnu dopravnú kartu od dopravcu, ktorú využívate na cestovanie Prímestskou autobusovou dopravou (PAD), môžete ju po zaregistrovaní využívať naďalej. AVŠAK kredit, ktorý máte aktuálne na nej, platí do konca roka 2023 v rámci prímestskej autobusovej dopravy.

Od 1.1.2024 bude možné tento kredit využiť už len pri cestovaní v MHD.

Ak teda jazdíte tak, že kombinujete MHD (mestskú hromadnú dopravu) a PAD (Prímestskú autobusovú dopravu) a máte na cestovanie jednu kartu, tak bude možné aj naďalej jazdiť tou istou kartou na MHD  a na PAD, ale pod podmienkou, že si ju zaregistrujete do nášho systému IDSBBSK – bude to teda Váš nový identifikátor. Kredity sa potom v tejto karte budú rozdeľovať medzi MHD kredit (ostáva možnosť navyšovania kreditu u vodiča v MHD) a PAD  (možnosti navyšovania kreditu budú k dispozícii online cez e-shop, alebo na zákazníckych centrách IDS BBSK).

Ak by Vám na cestovanie nevyhovovala žiadna zo súčasných kariet, tak budete mať možnosť si stiahnuť do Vášho mobilu z eshopu IDS BBSK virtuálnu IDS kartu, ktorá bude fungovať formou QR kódu.

Pre tých, ktorí necestujú pravidelne, ostáva možnosť nákupu cestovného lístka v autobuse priamo u vodiča platobnou kartou, alebo v hotovosti.

Ak by ste mali ďalšie otázky ohľadom cestovania v PAD, navštívte našu stránku v sekcii, kde je väčšina nových tém zodpovedaná tu: Často kladené otázky / FAQ – IDSBBSK

Partneri

Máte otázky?

Napíšte nám
IDSBBSK